در ابتدا بهتر است تعریفی از یک وب سایت داشته باشیم، به اطلاعاتی که به صورت متن، تصویر، ویدئو و یا صوت در کنار هم قرار می گیرند وب سایت گفته می شود. اطلاعات معمولا در یک صفحه اصلی بر روی یک سرور قرار می گیرند و توسط افراد حقیقی یا حقوقی تولید و نگهداری می شوند و کاربران می توانند به وسیله اینترنت به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

ما در این مقاله وب سایتها را براساس روش طراحی و نوع وب سایت تقسیم بندی کرده ایم که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

تقسیم بندی براساس روش طراحی:

ـ استاتیک:

به وب سایتهایی که در طراحی آنها از زبانهای HTML، CSS و جاوا اسکریپت استفاده شده است و فاقد بانک اطلاعاتی می باشد، گفته می شود. هزینه طراحی این وب سایت ها پایین است اما هزینه نگهداری و بروز رسانی آنها بالا است.

ـ داینامیک:

وب سایت هایی هستند که معمولاً با زبانهای برنامه نویسی ASP.net،  PHP و سیستم های مدیریت محتوا تولید شده و محتوای این وب سایت ها توسط صاحبان آنها قابل بروز رسانی و تغییر است.

ـ پرتال:

به وب سایت های بزرگ و داینامیک گفته می شود و معمولاً از چند وب سایت در کنار هم تشکیل شده است. بعنوان مثال پرتال های خبری که شامل بخش های انتشار خبر، عضوگیری، نظر سنجی و … می باشد.

ـ وب سایت های فلش:

این وب سایت ها از جذابیتهای گرافیکی و بصری بسیار بالایی برخوردار هستند، اما سه اشکال عمده دارند:

1. یکی بارگذاری

2. عدم خوانده شدن محتوا توسط موتورهای جستجوگر

3. عدم توانایی در بروز رسانی این وب سایت ها توسط صاحبان آنها

تقسیم بندی بر اساس نوع صفحات وب:

سه نوع دسته بندی کلی در نوع صفحات وب وجود دارد:

1. وبلاگ

2. وب سایت

3. FTP

ـ وبلاگ:

برای انتشار مطالب به وجود آمدند و امکانات رایگان و خوبی در اختیار کاربران خود قرار می دهند و کاربران می توانند مطالب خود را به راحتی در وب انتشار دهند.

وب سایت:

وب سایتها در تقسیم بندی های گوناگون و با اهداف مختلفی طراحی می شوند و اطلاعات را به صورتهای مختلف متن، تصویر، ویدئو و صوت در اختیار کاربران خود قرار می دهند و از یک دامنه و یک فضای میزبانی بر روی سرور تشکیل شده اند.

FTP :

یک پروتکل برای انتقال فایل در فضای اینترنت و اینترانت است و مخفف عبارت File Transfer Protocol به معنی پروتکل انتقال فایل می باشد.